ZAJÍMAVOSTI - DIAMizin

ZAJÍMAVOSTI

Co je diabetes?

Diabetes mellitus, nazývaný též zkráceně diabetes či cukrovka, je onemocnění, při kterém lidský organismus není schopen udržet koncentraci krevního cukru (glukózy) v krvi v normálních mezích. Výsledkem je vyšší koncentrace glukózy v krvi, jelikož tělo má málo inzulínu, který snižuje hladinu cukru v krvi. Pokud tento stav trvá neléčen nebo léčen nedostatečně řadu let, může vést k poškození některých tkání.

Zdroj: www.aktivnidiabetik.cz

 

Kolik je diabetiků v ČR?

Diabetiků je u nás téměř jeden milión, přitom zhruba 200 tisíc lidí o své nemoci ještě neví a objeví ji až při náhodné kontrole krve v laboratoři. Každopádně počet diabetiků se za posledních 20 let zdvojnásobil.

Zdroj: www.zena.cz/zdravi/cukrovka-tak-rozsirena-tak-neznama-co-o-ni-nevite/r~11baaf326abe11e683920025900fea04/

 

Co je to Gymnema sylvestre neboli Gurmar?

Je to až osmimetrová liána rostoucí v Indii, jejíž listy se užívají v ajurvédské medicíně již přes 2000 let k léčbě diabetu a nadváhy. Název Gurmar pochází z indické terminologie gur-mar neboli zabiják cukru. V tradiční indické medicíně se listy této rostliny používají k udržení normální hladiny cukru v krvi, přitom nemění glykémii u zdravých jedinců. Užívání extraktu z této rostliny může vést k redukci chuti na sladké a kalorické jídlo.

Zdroj: www.cukrovka.cz/gymnema-lesni-gymnema-sylvestre-gurmar

 

Jak poznáte, že máte diabetes 1. typu?

Začátek onemocnění bývá náhlý a někdy dost dramatický. Příznaky počínajícího diabetu 1. typu:

  • váhový úbytek
  • velká žízeň
  • časté močení
  • únava

Někdy je stav provázen velkým nechutenstvím nebo naopak nadměrným příjmem potravy. Jestliže není stav včas rozpoznán, může vyvrcholit zvracením, bolestmi břicha až bezvědomím.

Zdroj: www.diabetickaasociace.cz/co-je-diabetes/diabetes-1-typu/

 

Jak se dá diabetes 1. typu léčit?

Léčba tohoto typu diabetu spočívá v celoživotním dodávání inzulinu do těla. K aplikaci inzulinu se používají speciální inzulinové stříkačky a inzulinová pera. Ty se aplikují do podkoží na stehně, břiše nebo na paži většinou 3-6x denně. Takový pacient si aplikuje inzulin sám, a má také možnost kontroly hladiny cukru (selfmonitoring) pomocí diagnostických proužků a glukometru. Jeho použití spočívá v nanesení kapky krve na diagnostický proužek a glukometr vyhodnotí hladinu cukru v krvi. Pacient si může v průběhu dne kontrolovat hladinu cukru a podle toho i upravovat dávky inzulinu.

Součástí léčby je i změna stravovacích návyků a dieta, pravidelné rozložení potravy během dne a výběr správného druhu potravin.

Další možností léčby může být i transplantace slinivky břišní, nebo transplantace buněk v Langerhansových ostrůvcích.

Zdroj: www.vseprozdravi.cz/nemoci/cukrovka.html

 

Statistiky ze světa

  • Diabetem trpí v Africe celkem 18 milionů lidí (podle WHO), Dr. Hawkins říká, že celosvětově je více než 170 milionů lidí, kteří mají diabetes.
  • V roce 1972 bylo v Ugandě diagnostikováno s diabetem jen 254 lidí. Mohli se léčit na jediné diabetologické klinice v Mulago.
  •  V roce 2000 žilo v Ugandě cca 80 000 diabetiků. Tento počet se zvýšil do roku 2006 na 560 000, přičemž dalších 560 000 pacientů nevědělo, že jsou diabetici.
  • V roce 2009 byli asi 1,5 milionu z 30 milionů obyvatel Ugandy diabetici.

Zdroj: www.diasvet.cz/diabetes-3-typu-cukrovka-z-podvyzivy/

 

Kouření zvyšuje riziko rozvoje diabetických komplikací

Kuřáci mají sami o sobě zvýšené riziko onemocnění rakovinou, rozedmou plic, nemocí srdce a mrtvice. Pokud ale jsou zároveň diabetici, přidávají si sami dobrovolně další zdravotní komplikace. Cévy diabetiků jsou mnohem náchylnější k ateroskleróze a kouření toto onemocnění významně podporuje. Při kouření se cévy stahují, a pokud je jejich propustnost již snížena, může snadněji dojít k náhlé mozkové příhodě či k infarktu myokardu.

I na další pozdní komplikaci diabetu – diabetickou nohu (špatné prokrvovaní a snížená citlivost v dolních končetinách) má kouření velmi špatný vliv a může uspíšit i tu nejhorší možnost vývoje – amputaci.

Zdroj: www.cukrovka.estranky.cz/clanky/zajimavosti/diabetik-a-koureni.html